Felvételi Magyarországon

Mit kell tudni a magyarországi felvételikről?
A magyarországi egyetemekre nincs külön felvételi ( kivéve pl. tánc-, zene-, színművészeti főiskola), egységes pontszámítási rendszer működik. A kapott pontoddal részt veszel egy rangsorolásos felvételin, ahol az egyes egyetemekre a ponthatár alapján kerülhetsz be.

Miből tevődik össze felvételi pontszám?
Összesen 500 pontot lehet szerezni, kétféle módon:

  1. tanulmányi pontok 200 pont + érettségi pontok 200 pont + többletpontok 100 pont
  2. érettségi pontok duplázása 2 x 200 pont + többletpontok 100 pont

A tanulmányi pontok az 3. és 4. év végi jegyekből, és az érettségi jegyek átlagából áll. Szlovákiában és Magyarországon nincsenek összhangban a kötelező tantárgyak, ezért nektek a 2. módszert javasoljuk.

Hogyan számítják az érettségi pontokat Szlovákia esetén?
Minden képzési területen megadják, hogy mely 2 érettségi tárgy vizsgaeredményeinek százalékos teljesítményét lehet beszámíttatni. (Amennyiben a felvételin több előírt tárgyból választhatsz, és ezekből van érettségi eredményed, a feltüntetett tárgyak eredményei közül automatikusan a legjobbakat számítják.) Ez azt jelenti, hogy elég a 2 profiltantárgyból jól levizsgázni.

Mivel Szlovákiában az érettségi jegyeket nem adják meg százalékban, ezért az egyes érdemjegyeknél legrosszabb esetben a százalékok minimumát számolják. Pl. az 1-es érettségi 100% – 80%-ot ér, vagyis max.100, min. 80 pontot, a 2-es 79% – 60%-ot, a 3-as 59% – 40% ot, a 4-es 39% – 20%-ot. (Magyarországon az 1-es érdemjegy 5-ösnek felel meg, a 2-es 4-esnek, stb.)

Hogyan szerezhetők többletpontok?
Emelt szintű érettségi, nyelvvizsga:

  • legalább 30 százalékos eredményű emelt szintű érettségi: 50 pont
  • középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsga: 28 pont
  • felsőfokú (C1) komplex típusú nyelvvizsga: 40 pont

Emelt szintű érettségiért tárgyanként 50-50 többletpontot kaphatsz (max: 100 pont). Nyelvvizsgá(k)ért legfeljebb 40 többletpontot kaphatsz akkor is, ha a többletpontokra több különböző nyelvből megszerzett nyelvvizsga alapján is jogosult lennél, vagy ha a különböző nyelvvizsgák alapján elérhető többletpontjaidnak összege ezt meghaladná. Egy nyelvből csak egy nyelvvizsgáért adható többletpont.

Egyéb többletpont:

  • a NOB által szervezett olimpia játékokon, a FIDE által szervezett sakkolimpián, a paralimpián vagy siketolimpián szereplő sportágban világ- és Európa-bajnokságon elért legalább 3. helyezésért: 16 pont
  • az adott sportág országos sportági szakszövetsége által kiadott igazolás alapján országos
  • bajnokságon elért legalább 3. helyezésért: 8 pont
  • OKTV 1-10. helyezés: 80 pont
  • OKTV 11-20. helyezés: 40 pont
  • OKTV 21-30. helyezés: 20 pont
  • hátrányos helyzetű jelentkező: 20 pont
  • halmozottan hátrányos helyzetű jelentkező: 40 pont
  • fogyatékossággal élő jelentkező (hallás-, látás-, mozgássérült; beszédfogyatékos; autista; diszlexia; diszgráfia; diszkalkúlia; viselkedési zavaros): 40 pont

Az OKTV eredmény csak akkor számítható be, ha azon tárgyak valamelyikéből érted el, amelyeket
a felsőoktatási intézmény érettségi pontot adó tárgyként jelölte meg az adott szakra vonatkozó
jelentkezéshez.

Hol lehet még információt szerezni, kérdéseimmel hová fordulhatok?
Bővebb tájékoztatás a www.felvi.hu oldalon, ahol az előző évi ponthatárokat is megtalálod.

Amire érdemes odafigyelni:
A két érettségi érdemjegyed nem lehet rosszabb egy 2-esnél és egy 3-asnál! ( két 2-es lehet, két 3-as már nem) Ha ezt nem teljesited, fölösleges jelentkezned, mert nem éred el a felvételi minimumot.

A matematika és történelem érettségi pontjainak számitása problematikus, mert különböző ideig tanuljátok az iskolában. Ezért ha biztosra akarsz menni, érdemes Magyarországon is leérettségizni. Persze a magyarországon tett érettségi nem feltétele a bejutásnak, az nélkül is bekerülhetsz, csak így jobban bebiztosítod magad. Érdemes meggondolni, mivel a szlovák/cseh egyetemekkel szemben itt az érettségi ez egyetlen feltétel a bejutáshoz, megspórolod az egyetemenkénti felvételit.

Sok egyetemen már feltétel az emelt szintű érettségi valamely tárgyból. Ezt mindenképp Magyarországon érdemes letenni, mivel a szlovákiai emelt szint nem azonos a magyarországival, és nem fogadják el teljes értékűnek.

Pár éve a szlovák nyelvből tett érettségi felért egy nyelvvizsgával. Ma már ez csak akkor érvényes, ha a tanóráid min. 50 %-a szlovák nyelven zajlik. Ha ez a helyzet nem áll fönn, akkor is érdemes letenni a nyelvvizsgát szlovákból, mivel ez egy biztos plusz pont és könnyű megszerezni. Ezt a lehetőséget kár kihagyni!

Ha úgy érzed, hogy igazságtalanul számolták a pontjaidat, alulértékelték az érettségidet és ezért nem a megálmodott egyetemre vettek fel, ne habozz fellebbezni! Az eddigi évek tapasztalatai azt alapján megéri, és most már mi is itt vagyunk, hogy ebben segitsünk Neked!
Kérdéseiddel bátran fordulj hozzánk!

Felvételi Magyarországon bejegyzéshez 8 hozzászólás

  1. Zoltán hozzászólása:

    Jó estét/szia, az 100% hogy Budapesten szeretnék tanulni:). Csak azt nem tudom hogy milyen főiskolát/egyetemet válasszak. Nem tartok magam olyan nagyon okosnak. De az átlagnál picivel jobbak a jegyeim. A matekot nagyon nem szeretem, és nem is értem. Remélem tud/tudsz nekem segíteni valami jó iskolát találni. Nagyon úgy elképzelésem nincsen hogy milyen szakra csak annyi ne legyen nehéz-és ne legyen matek. A választ előre is köszönöm, amit az E-mail címemre várok:).

  2. Krisztián hozzászólása:

    Sziasztok! Én a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karára szeretnék bekerülni, mint testnevelő-edző. Később edzősködésbél szeretnék megélni. Ha nincs szlovák nyelvvizsgám, és a tanóráknak az 50%-a sem zajlik szlovák nyelven, akkor jár valamennyi többletpont? Továbbá az lenne a kérdésem, hogy testnevelés és biológia érettségit hol tudok Magyarországon csinálni?

    • Fanni hozzászólása:

      Szia Krisztián!
      Ha nincs szlovák nyelvvizsgád nem kapsz többletpontot. Érdemes Magyarországon emelt szintű érettségit tenni, amit középfokú nyelvvizsgának tekintenek és nem nehéz megcsinálni.
      Érettségire tudom ajánlani a Jókai Mór Gimnáziumot Komáromban, ahol segítőkészek, sokszor még felkészítést is vállalnak. Ha érdekel, írj erre a címre: skoda.fanni@gmail.com
      Üdv

  3. Judit hozzászólása:

    Sziasztok!
    Az ELTE társadalomtudományi karán kommunikáció és média szakon szeretnék továbbtanulni.
    A bizim jó lesz, szlovákból van csak kettesem. Érettségin is oda teszem majd magam. Ezen kívül mit kéne még csinálnom, hogy bekerüljek?
    Köszönöm!

  4. Barbara hozzászólása:

    Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni. Semmelweis egyetemre készülök optometriára. Hogyan tudom kiszámolni a pontjaimat ha nekem nincs történelem 4. osztályban? Nem kötelező a történelem és a matematika érettségi ehhez a szakhoz. Valaki tudna nekem információkat adni arról hogy mi a teendő ilyen esetben és esetleg valami hasznos infókat az iskoláról?

    • Fanni hozzászólása:

      Kedves Barbara!
      Ha nem kötelező a történelem, akkor koncentrálj arra a 2 érettségi tárgyra, ami beszámítható a pontjaidba, ennek a két tárgynak az eredményét fogják figyelembe venni. Ha van kötelező emelt szintű érettségi valamelyik tárgyból, azt érdemes Magyarországon letenni. Az egyetemről a honlapjukon, illetve az diákfórumokon tudsz tájékozódni.

  5. János hozzászólása:

    Sziasztok!
    Olyan kérdésem lenne hogy szlovákiai Angol B2 érettségit beszámolják felsőfokú nyelvvizsgának vagy felsőfokú érettséginek? Találtam oldalakat ahol az van írva hogy 2 írásbeli százaléka + a szóbeli osztva 3 al és úgy jön ki a pont + 50 pont amiért az felsőfokúnak van minősítve. Viszont írtam emailt a felvinek ott azt írták hogy mivel szlovákiában szerzem meg ezért nem jár,viszont minden oldalon az van hogy igen hogy van ez?

    • Zsolt hozzászólása:

      Szia, Jani!
      Azóta van valami fejlemény, vagy tudsz bővebbet? Én jövőre szeretnék felvételizni Magyarországra. :) (Ha tudsz infót a szlovák érettségi mint nyelvvizsga elfogadására, azt is szívesen hallom. )

ITT és MOST VÁRJUK A HOZZÁSZÓLÁST!

Email cím (nem tesszük közzé) A kötelezően kitöltendő mezőket * karakterrel jelöljük

*

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>